Několik tipů pro přestěhování v klidu a pohodě

Chystáte se na stěhování? Zkusili jsme dát dohromady několik postřehů a tipů, abyste na tento významný počin vzpomínali s úsměvem a jen v dobrém.

Výběr vhodného způsobu

Stěhování si pečlivě naplánujte. První z věcí, kterou je třeba si rozmyslet je to, zda se zvládnete přestěhovat vlastními silami anebo využijete služeb specializované firmy. Pokud jste pracovně vytíženi, váš čas je drahý nebo třeba nemáte dostatek zkušeností, je řešení situace s přestěhováním nasnadě a na řadu přichází služby specializované firmy. Řešení za pomoci profesionálů bude rychlejší, komfortnější a pro vás určitě méně namáhavé. Vhodnou firmu je třeba vybírat pečlivě. V tomto případě platí, že nejnižší cenová nabídka se ve výsledku nemusí projevit jako nejlepší volba. Měli byste se zajímat o to, zda je zvolená firma pojištěná proti způsobení škody, zda jsou v cenové nabídce zahrnuty i obalové materiály na vaše věci a také zda jsou v kalkulaci i náklady na pracovníky stěhovací firmy. Je dobré si pročíst také zkušenosti ostatních lidí a nahlédnout do referencí, kterými se každá slušná a spolehlivá firma ráda pochlubí.

To musím zvládnout sám

Pokud jste se rozhodli, že se přestěhujete svépomocí, položte si otázku, kolik věcí bude potřeba přestěhovat a odvézt. Pokud se stěhujete z menšího do většího, nebude s převozem věcí zajisté tolik starostí a k přestěhování vám postačí např.větší dodávka. Pokud máte věcí více a nechcete je všechny do nového bydliště převážet, popřípadě budete do nového pořizovat jiné vybavení, můžete nabídnout něco z vaší výbavy k prodeji nebo za odvoz. Zpravidla se takto podaří částečně snížit náklady na stěhování a vy budete mít o starost méně. Když ale i toto řešení selže a věcí je stále mnoho nebo jsou to pro vás srdcové záležitosti, v půjčovně užitkových vozů si můžete vypůjčit dostatečně velký automobil a vaše věci tak odvézt najednou a bez zbytečných starostí. Půjčení takového automobilu dnes již není nic složitého a není ani spojené s nadměrným vyřizováním. Zpravidla stačí řidičské oprávnění pro odpovídající skupinu, občanský průkaz a složení kauce dle vybraného automobilu.

Kdy, kde, co a jak?

Při stěhování svépomocí si také odpovězte na otázku, zda máte přátele, kteří jsou ochotni vám pomoci a ve smluvený termín opravdu dorazí. Pokud ano, můžete začít s přípravami.

Při balení je dobré krabice s věcmi popisovat z několika stran a ne jen obecně, nýbrž co nejpřesněji. Vyhnete se tak situacím, kdy budete hledat např. talíře, ale vybalit bude třeba všech pět krabic s nadpisem "kuchyň", přičemž je samozřejmě naleznete až v té poslední.

Věci, které nejsou předměty denního užívání, můžete sbalit jako první a také je případně dříve odvézt. Sem patří například knihy, sezónní oblečení nebo třeba sváteční jídelní servis, který slouží jen při význačných rodinných událostech.

Naopak věci, které denně potřebujete, mějte sbalené v malém zavazadle, abyste je mohli mít při sobě. Sem patří hlavně doklady, klíče, mobilní telefon a třeba nabíječka k němu a věci pro osobní hygienu.

Při stěhování těžkých věcí do nového působiště pamatujte na dostatek místa pro manipulaci a také už byste měli mít rozmyšleno, kde takové věci budou stát. Předejdete tak situacím, kdy na podlaze budoucí jídelny budou všude rozloženy knihy, tak jak jste je zvyklí mít poskládané v knihovně, zatímco v předsíni budou mít vaši přátelé plné ruce práce se starožitným jídelním stolem pro deset osob, a vlastní knihovna bude ještě v klidu odpočívat na korbě nákladního automobilu. Objemné a těžké věci proto do nového bytu stěhujte hned na začátku, kdy je ještě všude dostatek prostoru a kdy mají všichni ještě dostatek sil.

Závěrem snad jen jedna obecná rada, při opouštění starého bytu po sobě nezapomeňte uklidit. Je to vaše vizitka pro budoucí nájemníky popřípadě majitele bytu a nikomu z nás by se asi nelíbilo po příjezdu do nového před samotným vynášením věcí ještě uklízet nepořádek po předchozích obyvatelích.

No a pokud se vše vydaří, nic se nerozbije ani nezapomene, je čas uspořádat oslavu s přáteli a s úsměvem si říci: A je to!